Campana.cz l Amerika l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Bali l SAE l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 úvod
 základní informace
 společenské ostrovy
 tuamotu
 markézy
 letecká doprava
 transfery
 ubytování
 pobytové taxy
 pronájem lodí
 okružní plavby
 výlety po ostrovech
 výlety na Velikonoční os.
 zajímavé odkazy
 

tento web provozuje


HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

Základní Informace o Polynésii:

 

KLIMA

TURISTICKÉ INFORMACE

FLÓRA A FAUNA

OTEVÍRACÍ DOBA

OCHRANA PŘÍRODY

SVÁTKY A UDÁLOSTI

HISTORIE

POŠTY A KOMUNIKACE

VLÁDA A POLITICKÝ SYSTÉM

ELEKTŘINA

EKONOMIKA

LITERATURA

POPULACE A ŽIVOT NA OSTROVECH

FOTOGRAFOVÁNÍ

JAZYK

ZDRAVÍ

ČASOVÝ ROZDÍL

KOUPÁNÍ

LETECKÁ PŘEPRAVA

POTÁPĚNÍ A ŠNORCHLOVÁNÍ

PŘEPRAVA MEZI JEDNOTLIVÝMI OSTROVY

SURFING

CESTY PO OSTROVECH

DALŠÍ VODNÍ SPORTY

VSTUPNÍ FORMALITY

TURISTIKA A CYKLISTIKA

MĚNA

PLÁN VAŠÍ CESTY

BANKY, ATM, PLATEBNÍ A KREDITNÍ KARTY UBYTOVÁNÍ
SPROPITNÉ A SMLOUVÁNÍ STRAVOVÁNÍ
ČAS PRO VAŠI CESTU SUVENÝRY
NEZAPOMEŇTE DOMA

 

 » HISTORIE

Ponecháme-li stranou odvážné teorie Thora Hayerdala o jihoamerickém původu zdejšího obyvatelstva můžeme souhlasit s většinovým názorem, který hovoří o několika migračních vlnách z jižní Asie, původní obyvatelstvo společenských ostrovů sem přichází až po osídlení ostrovů Papua Nová Guinea, Fiji a Samoa keolm roku 1000 před naším letopočtem. Větší počet obyvatel následuje až kolem roku 300 a další až za dlouhých 500 let. Následují mořeplavci, kteří přijíždějí z Nového Zélandu a po nich již přichází první Evropané.

Kolem zdejších břehů proplouvají Portugalci a Španělé následováni Holanďany. Prvním Evropanem, který prokazatelně vstoupil na ostrov Tahiti byl v červnu roku 1767 Samuel Wallis. Jeho britská loď Dolphin zakotvila v Matavai Bay a na stovky kánoí, které jim vyjely vstříc zahájil varovnou palbu z lodních děl. Přes tuto nepříjemnost byli přijati na ostrově a angličané byli prvními námořníky, kteří do konce svých dnů vyprávěli v přístavních krčmách celého světa o místních kráskách. Následující rok připlouvá první francouzská loď pod vedením noblesního a vzdělaného kapitána Bougainville. Během let 1769 a 1779 navštěvuje Tahiti a okolní ostrovy celkem třikrát legendární mořeplavec Cook, který zasvětil vodám Pacifiku celý život. Deset let od poslední Cookovy návštěvy zde spouští kotvy na své dlouhé cestě kolem světa kapitán Bligh s významným botanikem Josephem Banksem na palubě. Na cestě z Tahiti k ostrovu Tonga vypukla na lodi Bounty vzpoura a vzbouřenci vedeni Christianem Fletcherem převzali kontrolu na lodí. Bligh byl s 18 věrnými vysazen na malém člunu uprostřed oceánu, ale po neuvěřitelné cestě, která trvala 41 dní a měřila 5823 km se zachraňuje  po obeplutí Austrálie až na Timoru.Tyto události včetně neslavného konce vzbouřenců byly zachyceny ve slavném filmu s Marlonem Brando v hlavní roli.  

Od počátku 19. století přicházejí zejména dvě skupiny návštěvníků: obchodnící a misionáři a celé století je vyplněno vládou královské dynastie rodu Pomare, z níž královna Pomare IV vládla téměř padesát let. V této době také začíná sílit francouzský vliv v oblasti. Francouzi se sem přesouvají ze souostroví Markézy a jejich nekrvavá kolonizační politika slaví úspěch. Nastává bouřlivý rozvoj obchodu, z ostrovů se vyváží především vanilka, bavlna, ovoce a samozřejmě také skvostné perly. Světové války se nevyhnuly ani těmto překrásným ostrovům. V první světové válce bojovalo 1000 dobrovolníků a 22 září 1914 ostřeloval nábřeží v Papeete německý hlídkový člun. Za druhé světové války plnily ostrovy úlohu mimořádně strategického bodu v jižním Pacifiku a na ostrově Bora Bora sídlila americká posádka.

Po válce se zdálo, že stoupenci radikálních názorů dosáhnou nezávislosti na Francii, ale v roce 1958 rozhodlo místní obyvatelstvo v referendu o setrvání v pevném svazku s Francií. Nutno přiznat, že odměnou byly masové investice do místní infrastruktury. Vybudování mezinárodního letiště Faaa bylo základním předpokladem pro urychlení rozvoje a famózní úspěch filmu Vzpoura na Bounty přilákal první skutečně bohaté turisty. Na přelomu 60. a 70. let svět protestuje proti ničení korálových atolů Moruroa a Fangataufa francouzskými jadernými experimenty. Podmořské výbuchy vynesly Francii otevřené nepřátelství ze strany Nového Zélandu a ekologická organizace Greenpeace si právě zdejšími protesty získala obrovskou popularitu a “teroristická operace” francouzského komanda proti jejich legendární lodi Rainbow Warrior kotvící toho času v novozélandském Aucklandu byla pro většinu slušných lidí poslední  kapkou. Až v roce 1996 vyhlašuje francouzská vláda oficiálně ukončení jaderných testů v této oblasti. Devadesátá léta jsou ve znamení nové vlny rozvoje turistiky, staví se řada nových luxusních hotelů, i když některé projekty v předchozích letech skončily neúspěchem (např. Club Med či Hilton na ostrově Bora Bora).

 » KLIMA

Tropické klima se dvěma sezónami. Od listopadu do dubna zde můžete počítat s nejvyššími teplotami 26-  30° C, počítejte s velkou oblačností a krátkými vydatnými srážkami Zbytek roku je období, které přináší mnohem méně deště, teploty jsou o něco nižší. Teplota vody je relativně konstantní a dosahuje cca 26 - 28°C. Markézy jsou nejsušším místem v Polynésii, na nejjižnějších Australských ostrovech je chladnější zima a spadne zde i mnohem více srážek. Cyklóny se vyskytují v celé Polynésii, ale jen výjimečně dosahují ničivých rozměrů.

 » FLÓRA A FAUNA

Polynésie je skutečně kvetoucí souostroví bohaté na rostlinné druhy. Vegetace se liší ostrov od ostrova. Na všech ostrovech se vyskytují nádherné kokosové palmy, ibišky, banány, vanilka, mango a obrovské množství květin, které jsou s velkou péčí pěstovány i v zahradách u rodinných domků. Na ostrově Moorea najdete celé plantáže ananasů, na Markézách citróny, oříšky kešu a papáju.

Pozemská fauna je zde v menšině. V Polynésii se nemusíte bát hadů, na cestách do vnitrozemí se musíte chránit repelentem před hmyzem. Na ostrovech najdete více než 100 druhů ptactva a na břehu laguny mimo pláže jsou tisíce zemních krabů. Vodní říše je úplně jiný svět. Stovky živočišných druhů žijí v průzračně čisté vodě včetně mnoha druhů žraloků i barakud a překrásných rejnoků. Tyto ryby se nacházejí dále od břehů a do lagun nevplouvají. Koupání je zcela bezpečné.

 » OCHRANA PŘÍRODY

Tato nádherná část světa musí stále více čelit náporu turistů. Turistický ruch přináší rozvoj, ale také nevratné zásahy do přirozeného života na ostrovech. Statisíce turistů zde nechávají obrovské množství odpadků a protože zde není propracovaný moderní systém likvidace odpadu a místní si s jeho uložením příliš hlavu nelámou - opravdu si dobře rozmyslete, zda se právě v okolí Papeete můžete ponořit do vody. Na menších ostrovech je situace lepší, ale i na fantastickém ostrově Bora Bora nejdete přímo na pobřeží obrovskou skládku. V posledních letech byly naštěstí vykázáni do patřičných mezí a sběratelé mušlí již nemohou tento produkt posílat do Ameriky v pytlích.

 » VLÁDA A POLITICKÝ SYSTÉM

Francouzská Polynésie je francouzským zámořským územím s autonomním statutem a vlastní vládou, mateřskou zemi zde zastupuje vysoký komisař. Místní prezident je hlavou administrativy,  je volen ze 41 členů teritoriálních rad a ustavuje vládu. Členové místních oblastních rad jsou veleni jednou za pět let.

 » EKONOMIKA

 Hrubý národní produkt dosahuje kolem 1,8 mil CFP (obdobná hodnota jako v Austrálii), nezaměstnanost dosahuje cca 9% a postihuje zejména ženy a mladé lidi. Hlavními obchodními partnery jsou metropolitní Francie a USA. Obrovský penězovod z Francie přicházel od roku 1963 přes Centre d´expérimentation du Pacifique. Přestože byly tyto aktivity zastaveny, od poloviny devadesátých let opět funguje desetiletá smlouva, která zajišťuje podporu rozhodujících odvětví.

Pro většinu obyvatelstva je stále základním zdrojem obživy zemědělství i když skutečně významným exportním produktem jsou pouze ananasy z ostrova Moorea a produkty z kokosových ořechů (kopra, mléko). Rybolov je okrajovou záležitostí, lovit se dá jen v hlubších vodách a tyto kontrolují zejména korejské lodě.

20 % HDP a hlavní zdroj příjmů tvoří turismus. Francouzskou Polynésii navštíví každoročně více než 200 000 turistů. Většinou jde o solventní klientelu, která vyhledává špičkové hotely a vynikající úroveň služeb, populární je i dovolená na palubě luxusní lodi, která objíždí ostrovy (Paul Gauguin, Haumana Cruise). Je to místo jako stvořené pro svatební cesty, milovníky potápění a dalších vodních aktivit.

 » POPULACE A ŽIVOT NA OSTROVECH

 Ve Francouzské Polynésii žije necelých 250 000 obyvatel, z toho 86% na Společenských ostrovech. Najdete zde několik etnických skupin, převažují potomci původního obyvatelstva, žijí zde Evropané (nejvíce Francouzi) i Číňané.

Polynésané jsou tradičně věřící a návštěva kostela zde patří k běžnému životu. Celkem 55% obyvatel se hlásí k protestantům a 30% je katolického vyznání. Je zde i 6% mormonů a 2% patří k církvi Adventistů sedmého dne. 

Životní úroveň místního obyvatelstva se stále zvyšuje i za vydatné finanční spoluúčasti z pevniny, poslední léta jsou ve znamení budování kvalitního systému zdravotní péče i vzdělávání.

Základní školy mají stejný systém jako ve Francii, od roku 1987 zde mohou studenti získat i akademický titul. Z kultury lze připomenout zejména originální hudbu, kterou je možné slyšet v každém lepším hotelu v podání místních hudebníků, kteří hrají a zpívají jako o život. Snad žádný turista si nenechá ujít ukázku místních tanců, které se podobají známým tancům Hula z havajských ostrovů.

 » JAZYK

Na ostrovech se mluví místním jazykem a francouzsky, turista se domluví v hotelech a službách především anglicky. Místní tahitský jazyk se nazývá také Maohi a  je užíván více v mluvené než psané formě. Na různých ostrovech má řadu dialektů.

 » ČASOVÝ ROZDÍL

Tahiti je 10 hodin za středoevropským časem a 11 hodin za časem v České republice. Je-li na Tahiti nedělní poledne, v Los Angeles je právě 14 hodin a v Praze je 23:00 nebo dokonce půlnoc letního času. Na Markézách je o 30 minut více než na Tahiti!

 » LETECKÁ PŘEPRAVA

Cesta do Polynésie vede přes Faaa -  mezinárodní letiště na ostrově Tahiti. Přistává zde celá řada leteckých společností, z Evropy zejména francouzští přepravci Air France, AOM, a charterový Crosair, dobré spojení nabízí Air New Zealand. Z Ameriky lze letět s Hawaiian Airlines, Quantas a s první místní společností: Air Tahiti Nui. Zajímavé spojení je s Lan Airlines, protože s touto společností můžete pokračovat v letu přes Velikonoční ostrov do Jižní Ameriky.

 » PŘEPRAVA MEZI JEDNOTLIVÝMI OSTROVY

Jedničkou v letecké přepravě mezi jednotlivými ostrovy je Air Tahiti se svojí asociovanou společností Air Moorea. Letku tvoří především letouny typu ATR pro 46 nebo 66 cestujících, na Moorea létá často i 19 místný Dormier stejně jako na ostrov Tetiaroa. Se společností Air Tahiti můžete cestovat na téměř 40 ostrovů, nejlepší spojení je samozřejmě mezi hlavními ze Společenských ostrovů. Máte-li zájem o více než 2 přelety - musíte se zajímat o letecké pasy, se kterými můžete za výhodných podmínek procestovat celou oblast.

Lety mezi hlavními ostrovy jsou slušně vytíženy. Máte-li příslušný pas a nestihnete si udělat rezervace (nebo není místo), můžete zajít na letiště a zkusit získat místo těsně před odletem. Velice často lze uspět. Frekvence spojení se liší ostrov od ostrova a záleží také na ročním období. Z Tahiti na Moorea můžete cestovat každých 30 minut a každý den je také spojení na ostatní ostrovy skupiny s výjimkou Maupiti. Lety jsou krátké a nejdelší trvá cca 50 minut (Tahiti - Bora Bora).

Na severní část souostroví Tuamotu můžete cestovat denně a odtud pokračovat v letu na Markézy. Cesta z Tahiti na Tuamotu trvá téměř 3 hodiny. Téměř každý den je i spojení na Mahihi, přímé spojení na Tuamotu je i z ostrova Bora Bora. Na Markézy můžete rovněž přímo z Papeete, většina letů je však směrována přes Rangiroa nebo i s další zastávkou na Manihi Napuka nebo Puka Puka. Na Australské ostrovy můžete z Tahiti odletět dvakrát týdně a na Gambier (Mangareva) pouze třikrát v měsíci.

Přestože není obecně povinnost rekonfirmovat vystavené letenky- udělejte to vždy, zejména při cestách na Markézy a další méně frekventovaná místa. Tento jednoduchý úkon za Vás zdarma provede recepce Vašeho hotelu a ušetří Vám tak starosti spojené s případným zrušením Vašeho místa v letadle. Všechny lety jsou nekuřácké, zavazadla jsou přepravována ve stejném letadle jako cestující, odbavení je velice rychlé. Po příletu do Papeete si opatřete brožurku s rozpisem letů společnosti Air Tahiti. Najdete zde veškeré informace a na rozdíl od světových společností i ceny.

 

Můžete si vybrat celkem z několika leteckých pasů:

Society Islands Pass:

Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora a Maupiti

Society Islands & Tuamotus Pass: Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora, Rangiroa, Manihi a Tikehau
Society Islands & Australs Pass: Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora, Rurutu a Tubuai
Moorea & Tuamotus Pass: Moorea, Rangiroa, Manihi a Tikehau
Society Islands, Tuamotus & Marquesas Pass: Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora Bora, Rangiroa, Manihi, Atuona a Nuku Hiva

 

Mezi ostrovy můžete cestovat i lodí. Zejména cesta z Tahiti na Moorea je rychlá a levná a pokud pobýváte na ostrově Moorea - můžete se za pomocí tohoto katamaránu vypravit na největší ostrov za účelem celodenního výletu.

Máte-li více času, můžete cestovat lodí i na další ostrovy. Vysokorychlostní Ono-Ono zajišťuje spojení mezi ostrovy Tahiti, Huahine, Raiatea, Tahaa a Bora Bora, ceny jsou ve srovnání s leteckou přepravou přibližně třetinové. Jízdní řád má pravidelné týdenní schéma a můžete si tak naplánovat během 10 - 14 dnů návštěvu všech hlavních ostrovů. Toto spojení je vyhledávanou alternativou zejména pro mladé cestovatele, kteří si s sebou berou jízdní kolo, které letadla nepřepravují, ale lodě ano. Pomalejší a levnější je Raromatai Ferry, která je přes větší rychlost Ono-Ono stále populární.

Mezi ostrovy se můžete plavit i na mnoha dalších lodích, které nabízejí většinou nekolikadenní programy za velmi výhodné ceny. V podstatě platí, že čím více máte času - tím levněji můžete cestovat. Mnoho malých lodí pluje i k neobydleným ostrovům za senzační ceny, rezervaci však musíte udělat až na místě, počítejte s tím, že určité okružní plavby se realizují pouze 2 - 3x měsíčně. Často se jedná o nákladní lodě, které mají místa pouze pro několik pasažérů, lodě nemusí mít kabiny a dostanete pouze matrace - spací pytel je nezbytný. Výhodou tohoto cestování je na místní poměry opravdová láce, na palubě dostanete i jídlo za 1800 - 3000 CFP/den.

Samozřejmě se můžete nalodit i na regulérní cruises: Club MedWind Song či Paul Gauguin. V tomto případě si připravte opravdu hodně peněz, týdenní plavba na lodi Paul Gauguin se dá pořídit za cenu od 100 000 Kč výše.

 » CESTY PO OSTROVECH

Na ostrovech Tahiti, Moorea a Bora Bora jsou kvalitní a dobře značené silnice. Ostatní ostrovy mají část cest bez kvalitního podkladu, ale i zde lze bez větších problémů cestovat autem i na kole. Na většině ostrovů je značení z místa na místo orientováno vzhledem ke kilometrovníkům (PK, pointe kilometrique). Na toto značení si velice snadno zvyknete a svým způsobem je velice přehledné a užitečné.Na vzdálených ostrovech jsou většinou nezpevněné cesty a musíte mít auto s náhonem čtyř kol - 4WD.

 

Le Truck je místní hromadná doprava ve Francouzské Polynésii. Jedná se o křížence nákladního vozu a autobusu, klimatizací je čerství vzduch na polootevřené plošině. Jde o velmi laciný druh přepravy s prvky folklóru, bohužel, pouze na Tahiti je skutečně regulérní jízdní řád. Na ostrově Moorea se můžete spolehnout na tento druh dopravy při cestě do přístavu a na ostrově Bora Bora můžete tímto způsobem dojet do Vašeho hotelu či pensiónu. Na ostatních ostrovech se vyznají v systému příjezdů či odjezdů pouze místní.

 

Taxi je naprosto běžné na Tahiti, kde můžete počítat i se zapnutým taxametrem. Na ostatních ostrovech jsou zavedeny pevné ceny z místa na místo. Jízda taxíkem je však velice drahá, za cestu z letiště Faaa do centra Papeete zaplatíte až 30 USD (6 km). Ve většině případů je výhodnější pronajmout si auto na celý den.

 

Pronájem auta na Tahiti je naprosto bezproblémovou záležitostí. Za malé auto zaplatíte 60 - 80 USD/den včetně pojištění a neomezeného počtu najetých kilometrů. Ceny benzínu mírně převyšují ceny v západní Evropě, ale vzhledem k malé rozloze ostrovů nebude tato položka ve Vašem rozpočtu rozhodující. Na Společenských ostrovech najdete zde zastoupení několika mezinárodních společností. Největší je Europcar, ale můžete použít i Avis, Budget nebo Hertz. Malá auta jdou z ruky do ruky a technický stav není právě excelentní. Věnujte pozornost stavu vozidla, které přebíráte v půjčovně, zkontrolujte vnější poškození a vyznačte je formuláře. V půjčovnách si můžete pronajmout i malé motocykly a také kola.

Na kole můžete pohodlně jezdit téměř na všech ostrovech s výjimkou Tahiti. Budete-li se přepravovat mezi jednotlivými ostrovy lodí - můžete si přivézt kolo vlastní, cestujete-li letadlem - musíte si kolo pronajmout. Ceny s pohybují v rozmezí 1200 - 1600 CFP za den. Kola v půjčovnách jsou většinou levná horská, výjimečně treková. Nepřipouští zvláštní sportovní výkon, ale většinu ostrovů lze objet během jediného dne po pohodlné cestě podél pobřeží.        

Stopem můžete cestovat na všech ostrovech, zastaví Vám spíše místní obyvatelé než bohatí turisté. Francouzská Polynésie je relativně bezpečné území, nicméně určitá obecná pravidla autostopu platí i zde.

 » VSTUPNÍ FORMALITY

Turistům cestujícím z České republiky postačí cestovní pas. Většina leteckých společností však nabízí spojení západním směrem a pro mezipřistání v Kalifornii budete potřebovat americké vízum. Celní předpisy odpovídají mezinárodním standardům. Dovoz ovoce a zeleniny je zakázán, trvanlivé potraviny lze nakoupit a dovézt pouze z U.S.A., protože do této země nesmíte přivést vůbec žádné.

 » MĚNA

Na společenských ostrovech platí Cour de Franc Pacifique (CFP). Mince o hodnotách  1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 CFP a bankovky 500, 1000, 5000 a 10.000 CFP. Směný kurz: 1 FRF = 18 CFP, 1 USD = 95 CFP

 » BANKY, ATM, PLATEBNÍ A KREDITNÍ KARTY

Na Společenských ostrovech jsou čtyři hlavní banky. Nejvíce poboček má Banque Socredo, další významné banky: Banque de Polynésie, Banque de Tahiti a Australian Bank Westpac. Otvírací doba jednotlivých poboček je odlišná, ale v principu lze počítat s úředními hodinami 08:00 - 12:00 a 13:00- 16:00. Pobočky na letišti jsou otevřeny déle. V bankách lze měnit cestovní šeky s přirážkou (až 450 CFP za šek). Vždy se informujte předem na poplatky, které dosahují nezřídka 5 - 8%! ATM (bankomaty) jsou na letišti a v obchodních centrech na Tahiti, na okolních ostrovech se vyskytují zřídka. I zde je třeba počítat s poplatkem za výběr hotovosti až 5 USD za transakci. Kreditní karty jsou všeobecně akceptovány.

 » SPROPITNÉ A SMLOUVÁNÍ

Na Tahiti ani na ostatních ostrovech není při placení vyžadováno žádné spropitné a ani lidé ve službách od Vás tuto pozornost primárně neočekávají. Smlouvání není běžné a vždy se očekává, že zákazník zaplatí publikovanou cenu. Pouze při nákupu dražších suvenýrů, zejména perel se můžete dotázat na určitou “slevu”.

 » ČAS PRO VAŠI CESTU

Období od června do října je suché a chladnější, ideální viditelnost a nejlepší doba pro potápění či šnorchlování. Od listopadu do května je mnohem tepleji, ale připravte se na dešťové přeháňky, které však trvají často jen pár minut. Mnoho slavností se odehrává v polovině července u příležitosti oslavy státního státku Francie. Počítejte s tím, že v době školních prázdnin budou lety často obsazeny a chcete-li přijet v tomto období - rezervujte si letenky včas. Ideální doba pro návštěvu vzhledem k  počasí a množství turistů je březen a listopad.

 » NEZAPOMEŇTE DOMA

Na Společenských ostrovech vystačíte s letním pohodlným oblečením, společenský oděv užijete jen v nejlepších hotelech, ale ani zde není formálně požadován. Nezapomeňte na větrovku a pláštěnku, chcete-li se pohybovat ve vnitrozemí užijete kvalitní obuv. Nebytností jsou kvalitní sluneční brýle, pokrývka hlavy a krém na opalování s ochranným faktorem od 30 výše. Ve vnitrozemí oceníte repelent, sandály do vody jsou dobré i k procházkám po plážích a mělkými lagunami, kde je mnoho ostrých korálů. Mějte na paměti, že všechny běžné potřeby jsou zde velice drahé. Film do fotoaparátu nebo pomáda na rty zde stojí 2 - 3x tolik než doma či v Americe. Vaše zavazadla musí mít rozumnou váhu, zejména tehdy, máte-li namířeno na více ostrovů a budete se přesouvat letekcky s Air Tahiti. Hmotnostní limit na vnitrostátních letech je pouze 10 kg na osobu, pro turisty 20 kg. Chcete-li více cestovat než ležet na pláži - sbalte si raději pohodlný batoh na záda a zapomeňte na nerozbitné kufry.

 » TURISTICKÉ INFORMACE

Oficiální přepážku najdete na Faaa airport (tel. 689 - 50 57 00, fax 689 - 43 66 19) ale i na ostatních letištích bez problémů získáte bezplatné mapy ostrovů a prospekty. Další údaje získáte ve větších centrech každého ostrova, v půjčovnách, hotelech, aj. Před cestou si můžete napsat o prospekty na následující adresy:

Office du Tourisme de Tahiti, 28 Blvd Saint-Germain, 75005 Paris, tel. 01 46 34 50 59

Tahiti Tourisme, Haingasse 22, D-61348 Bad Hamburg VDH, tel. 6172 690, Deutschland

 » OTEVÍRACÍ DOBA

Většina obchodů se otvírá  kolem 09:00 a zavírá se mezi 17 a 18 hodinou. Velké obchody s potravinami (a v hlavních centrech i ostatní) jsou otevřeny déle. V sobotu je většinou otevřeno pouze dopoledne. V neděli je téměř bez výjimky zavřeno.

 » SVÁTKY A UDÁLOSTI

Na ostrovech se během roku odehrává spousta zajímavých událostí. Slaví se zde tradiční svátky (Nový rok, 1. květen, 8. květen, 14. červenec, 1. listopad, Vánoce), ale také řada místních, ke kterým patří například 5. březen (den příjezdu prvních misionářů), Čínský nový rok (přelom ledna a února), Mezinárodní maratón na ostrově Moorea, vzpomínka vzpoury na Bounty spojená s volbou Miss Tahiti. Celý červenec je ve znamení festivalu Heiva Tahiti, který vrcholí právě oslavou státního svátku Francie, v září můžete navštívit fantastickou roční výstavu květin v parku Bouganville v Papeete a vyhlášené surfařské klání na stejném ostrově. Na konci měsíce můžete zavítat na rybářský festival na Bora Bora a počátek listopadu žije celé souostroví závodem Hawaiki Nui Canoe Race. Jízda na speciálních kánoích není opravdu nic jednoduchého a trasa náročného třídenního závodu měří 116 km!

 » POŠTY A KOMUNIKACE

Poštovní úřady jsou otevřeny od 07:00 do 15:00. Dopis či pohled do Evropy či zámoří dorazí obvykle za týden, pohlednice do České republiky je třeba ofrankovat známkou 100 CFP. Poštu si můžete nechat poslat přímo na úřad formou poste restante, majitelé karet AE si mohou nechat doručit poštu svému agentovi na ostrově, samozřejmě lze použít adresu hotelu.

Telefonní automaty jsou téměř všude a fungují velice dobře. Budete potřebovat telefonní karty, které se prodávají na letišti nebo na poště. Ceny za telefonní spojení jsou velice vysoké a hovor do Evropy přijde na více než 400 CFP za minutu, budete-li telefonovat z hotelového pokoje, počítejte s cenou kolem 8 - 12 USD za minutu! Řešením je internet, na který už narazíte na každém ostrově, cena za minutu je cca 50 CFP/min, ale často lze dohodnout ještě lepší sazbu.

 » ELEKTŘINA

Napětí v elektrické síti 220 V, 60 MHz, zásuvky jsou francouzského typu, některé hotely mají i přípojky na 110 V.

 » LITERATURA

Přímo na ostrově najdete řadu krásných obrazových publikací ve všech světových jazycích, ceny jsou samozřejmě velice vysoké. Kvalitní cestovní průvodce je lepší zakoupit už před příletem na Tahiti v  Evropě nebo v Americe.

Na místě je možné zakoupit i kvalitní průvodce pro potápěče a námořní mapy pro ty, kteří se chtějí vypravit na jachtě k místním atolům.

 » FOTOGRAFOVÁNÍ

Intenzivní sluneční svit a kontrastní barvy oceánu vyžadují použití filmů ISO 100 na pobřeží a ISO 200- 400 ve vnitrozemí, pokud budete fotografovat archeologická sídla skrytá v husté vegetaci. V každém případě se vyplatí použít polarizační filtr a sluneční clonu. Amatérským fotografům nejsou kladeny žádné překážky, fotografujete-li místní obyvatelstvo - vyžádejte si minimálně tichý souhlas.

Celá oblast je vhodná k fotografování pod mořskou hladinou. Máte-li odpovídající vybavení - můžete se těšit na fantastické záběry. Informace o výskytu různých druhů mořských živočichů obdržíte v místních potápěčských centrech.

 » ZDRAVÍ

Francouzská Polynésie je z tohoto pohledu bezpečným místem, nejvíce problémů může způsobit intenzivní sluneční záření. Zdravotnická zařízení na ostrově Tahiti mají vysoký standard, na ostatních ostrovech jsou omezené možnosti a najdete zde většinou jen praktické lékaře. Více než kde jinde je třeba dbát na prevenci a ochranu před rizikovými faktory, zdravotní ošetření je velice nákladné a vždy jej budete muset na místě uhradit i v případě, že máte sjednané pojištění léčebných výloh. Uschovejte si účty a předložte je doma své smluvní pojišťovně k proplacení.

Vyplatí se mít s sebou základní léky a zdravotní pomůcky: aspirin, papadol, antialergika, antibiotika, antiseptika, fenistil, obvaz, náplast, aj..

Pro pobyt na Společenských ostrovech nepotřebujete žádné zvláštní očkování pokud sami nepřijíždíte z některé z rizikových oblastí. V tomto případě se budete muset sami prokázat potvrzením o vakcinaci.

Voda v hotelech je pitná, ale vzhledem, ke skutečnosti, že je často velice přísně upravována - doporučujeme pít pouze vodu minerální, kterou můžete koupit v každém obchodě s potravinami. Věnujte pozornost zajištění pravidelného přísunu tekutin po dobu vašeho pobytu v Polynésii, pijte pravidelně i v případech, kdy nemáte pocit žízně. Pamatujte na skutečnost, že žízeň zažene i ovoce. Ideální jsou vynikající ananasy, které se zde dají koupit na tržištích za dobré ceny a po omytí jsou zdrojem vody a zaženou v horkých dnech i pocit hladu.

Na divokých plážích dejte pozor na ostré korály a na všetečné kraby, kterých jsou zde milióny.

 » KOUPÁNÍ

Na ostrově Tahiti nenajdete pláže, které by lákaly ke koupání s slunění. Mnohem lepší je v tomto směru pobyt na ostrově Moorea, kde najdete ubytování za relativně výhodné ceny a pláže s bílým pískem. I na ostrově Huahine je několik krásných pláží, většinou však u hotelů nebo v jižní části ostrova - budete potřebovat auto. Na ostrově Raiatea je více míst k vidění než ke slunění, pěkné pláže jsou na motu, které ostrov obklopují. Nejlepší pláže jsou u pětihvězdičkových resortů na ostrově Bora Bora, ale počítejte s tím, že za nocleh v takovém hotelu utratíte průměrnou mzdu občana ČR. Můžete však bydlet třeba v kempu a na kole či stopem dojet na Matira Point. Jedna z nejkrásnějších pláží světa je zde pro milionáře i tuláky a stojí opravdu za to!

 » POTÁPĚNÍ A ŠNORCHLOVÁNÍ

Polynésie je rájem potápěčů z celého světa. V relativně malých hloubkách jsou k vidění úžasné věci! Většina plážových hotelů má vlastní potápěčská centra, ale mezi námi - kurz si raději udělejte doma v bazénu, protože peníze, které zde zaplatíte za certifikát lépe využijete tehdy, když už něco umíte. Pro středně náročné je výhodný pobyt s potápěním na Moorea, chcete-li se potkat se žraloky  musíte na ostrov Raiatea-Tahaa. Kolem ostrova Bora Bora se můžete potopit ke známým manta rays.

 » SURFING

Polynésie dala světu tento sport a logicky je zde dodnes velká tradice tohoto sportu. I když se zatím největší nadšenci (i kvůli zdejším vysokým cenám) přesunuli na Havaj a východní pobřeží Austrálie a vlny zde nedosahují ideálních parametrů, stále je tisíc důvodů, pro které sem tisíce lidí přijíždí s prknem. První sezóna trvá od října do března a převažuje v ní severní vítr smírnějšími vlnami, zbytek roku jde vítr z jihu a vlny jsou mnohem větší.

 » DALŠÍ VODNÍ SPORTY

Populární je i windusurfing, který můžete provozovat u všech hotelů, kde jsou půjčovny i centra, kde si můžete najmout instruktora. Můžete se svézt na outrigger kanoi nebo si půjčit menší loď, kterou můžete pohodlně zajet na blízké ostrůvky - motu.

 » TURISTIKA A CYKLISTIKA

Na ostrově Tahiti je mnoho velice zajímavých cest ve vnitrozemí. Pamatujte na skutečnost, že se zde vydáváte do skutečných hor a musíte proto počítat i s rozmary počasí. Kempování ve volné přírodě je nutností a dobrá výstroj rovněž.

Kratší ale nádherné výstupy můžete absolvovat na ostrově Moorea, lahůdkou je výstup k Mt. Pahia na ostrově Bora Bora, na kterém se můžete vydat i ke stanovištím americké armády ze 2. světové války. Cykloturistika je zde velice populární. Půjčovny aut nabízejí i kola.

Nedoporučujeme cesty na kole po ostrově Tahiti.

 » PLÁN VAŠÍ CESTY

Rozpočet a doba, kterou zde můžete strávit podstatně ovlivňují vaše možnosti. I krátká zastávka může být zážitkem, ale nesplete se ten, kdo přijede na několik týdnů a vybere si nejlepší hotely.

 

Stopover 3 - 4 noclehy

Je-li Tahiti pouhou zastávkou na vaší cestě - dopřejte si alespoň okružní jízdu kolem ostrova Tahiti  Nui a návštěvu ostrova Moorea, kam se snadno, rychle a levně dostanete lodí.

 

Kratší pobyt 7 - 10 noclehů

Chcete-li vidět maximum a nevadí vám časté stěhování - můžete za tuto dobu vidět Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea i Bora Bora. Letecká doprava mezi ostrovy je pohodlná, odbavení je velice rychlé a na letištích ztratíte opravdu minimum času.

 

Delší pobyt 11 - 20 či více noclehů

V tomto případě můžete strávit na každém z výše uvedených ostrovů přiměřenou dobu a je zde i časový prostor pro cestu k souostroví Tuamotu nebo na Markézy.

 » UBYTOVÁNÍ

Generálně lze konstatovat, že ubytování v Polynésii je velice drahé ve srovnání s Evropou či Amerikou a za 50 - 60 dolarů za osobu a noc můžete počítat pouze se základním standardem. Samozřejmě je zde i řada malých pensiónů také kempů, které však není většinou možné předem rezervovat a na místě musíte ověřovat, zda je právě volno. Kempy jsou na všech ostrovech za rozumné ceny, na ostrově Tahiti musíte zvolit ubytování pod střechou. Na všech ostrovech jsou hotely různých kategorií a záleží jen na vašich finančních možnostech. Máte-li budget 10 - 20.000 Kč na nocleh -  můžete být opravdu nároční.

Majitelé ubytovacích kapacit nižších a středních kategorií většinou nepřijímají platební karty, často však zajišťují za pakatel dopravu na letiště nebo do centra.

 » STRAVOVÁNÍ

Skladba jídel je multietnická a lze zde pozorovat vlivy mnoha tradičních národních kuchyní, zejména francouzské, čínské a italské. Místní kuchyně je často vytlačována tradičními úlitbami západním turistům - hamburgery, hot dog či pizzu můžete pojídat i zde. Nejlevněji je na Tahiti, ale i zde musíte počítat s tím, že číslo v položce stravování nebude z nejnižších. Supermarkety najdete pouze na Tahiti a Moorea, ceny odpovídají ceně transportu a proto jsou místní potraviny nejlevnější. Ochutnejte zdejší rybí speciality, zejména mahi-mahi, ale mějte na paměti, že vzhledem k teplotě vody zde ty správné ryby nežijí. Objednáte-li si lososa - bude zřejmě ulovený u břehů Austrálie nebo Nového Zélandu. Jezte ovoce! Zdejší ananasy jsou snad nejchutnější na světě.

Stravování v restauracích je velice drahé, jídlo přijde na 20 - 70 USD! V menších barech lze však jídlo pořídit za cca 10 USD.    

Nápoje se nabízejí za příznivější ceny, místní pivo se jmenuje Hinano a zaplatíte za něj cca 170 CFP, v restauraci dvojnásobek. Víno je importováno z Francie a ceny začínají na 700 CFP za láhev červeného.

 » SUVENÝRY

Oblíbeným suvenýrem z Tahiti jsou černé perly, jejichž ceny se však pohybují ve stovkách až tisících dolarů, na Tuamotu je pořídíte až o 30% levněji než na Tahiti!

Nemáte-li nikoho, kdo by si zasloužil tento skvostný dárek, můžete se poohlédnout po tradičním oděvu pareu, místní originální hudbě na CD či obrazových publikacích. Roztodivnosti vyřezávané ze dřeva pocházejí většinou z Jihovýchodní Asie, v lepším případě z ostrovů Markézy.

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: +420 604 200 252 , fax: 379 731 072, email: zeman@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.